Безпека дітей під час війни
Безпека дітей під час війни є важливим питанням сьогодення. Життя в сучасних реаліях є дуже складне і знання з безпеки життєдіяльності є неабияк важливим його компонентом, як для дорослих, так і для дітей. Тому важливо проінформувати дітей про алгорит дій під час воєнних дій, адже “Проінформована дитина – це озброєний військовий”. Бережіть себе і перемога буде за нами!
Як почати з дитиною розмову про війну?
Почніть із запитання про те, наскільки ваша дитина обізнана із ситуацією. Не вважайте, що ви знаєте, що думає і відчуває ваша дитина. Запитайте, що вона відчуває щодо ситуації в Україні, і відреагуйте на її тривогу. Запам’ятайте: її почуття можуть бути не такими, як ви думаєте.Якщо в дитини багато запитань або ситуація змінюється, заплануйте кілька розмов. Якщо ви будете знову порушувати тему залежно від зміни ситуації, то ваша дитина зрозуміє, що ви відкриті для розмови про важкі ситуації.
Як говорити про війну з дошкільнятами?
Малюкам можна пояснювати все, що відбувається за допомогою казок, у яких йдеться не лише про війну, а й у принципі про безпеку. Почати можна з елементарної “Кози-дерези”. І нагадати про те, як небезпечно пускати чужих до своєї оселі, як важливо триматися разом, слухати батьків і бути уважними. Такі історії можна спокійно видозмінювати — зобразити головним героєм улюбленого персонажа або домашню тварину, придумати сюжет, який нагадував би події навколо і таке інше.
Так як дошкільнята уважно слухають розмови дорослих, прислухаються до новин, то вони розуміють в певній мірі, що відбувається. Тож у них можуть виникати різні питання. На них треба обов’язково відповідати, і робити це спокійно. Ні в якому разі не лякати і не знецінювати почуття дитини.
Якщо дитині страшно, сказати їй: “Я розумію, тобі страшно (треба обов’язково назвати цю емоцію), ти в безпеці, я тебе люблю, все добре”. І обійняти дитину. Якщо ж дитина сама не запитує про війну, тоді починати розмову не варто. Однак, переважно, діти помічають, що звичний режим життя порушено. І питання, пов’язані з цим, все одно виникають. Тому пам’ятаємо про головне правило: розмовляємо з дитиною спокійно, щоб передати цей спокій дитині.
Що робити батькам, щоб уберегти дитину від психологічної травми через війну
Тут можна дати батькам низку порад і простих ігор-вправ:
- Грайте з дітьми в хованки, дозволяйте будувати укриття та халабуди. Таким чином діти обіграють своє безпечне місце.
- Малюйте, розфарбовуйте будиночки та робіть орігамі-будиночки. Створюйте затишні місця для ляльок.
- Безумовно приймайте дитину і в “радості, і в горі” — і з хорошими результатами, і не дуже. Безпека має ґрунтуватися на стабільності.
- Обіймайте дитину не менше семи разів на день.
- Перед сном поговоріть про секрети разом. Діти це люблять.
- Наш мозок так влаштований, що він фіксує і запам’ятовує погане, тому дуже важливо спеціально фіксувати свою увагу на доброму.
- Наприкінці дня пограйте у гру “Що хорошого в мене було за день”. Переможе в цій грі той, хто назве найбільше хороших подій.
- Перегляньте разом з дитиною різні фото, малюнки в інтернеті та попросіть вибрати те зображення, яке асоціюється у неї з безпечним простором, там, де їй було б добре. Поставте це фото чи картинку на заставку комп’ютера, телефона, або роздрукуйте і прикріпіть на холодильник чи шафку.
- Можна намалювати місце, де дитині буде затишно та спокійно.
- Підберіть разом з дитиною музику, яка асоціюється у неї зі спокоєм і безпекою та слухайте її.— Попросіть вибрати колір який асоціюється із безпекою та нехай замалює повністю лист А4. Залиште його на видному місці.